reklama

Mini slovník slovensko-španielskeho baby talku

Každý pokrok alebo mílnik, ktorý bábätko dosiahne, urobí rodičom veľkú radosť, ale jedno z najväčších potešení podľa mňa je, keď dieťa začína vyslovovať prvé hlásky alebo slabiky svojím vlastným hláskom, ktoré dovtedy objavovalo. Treba brať do úvahy, že prvotné „slová“, sú len pokusy sformulovať zvuk a nie je za nimi význam.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

V minulom blogu som riešila dilemu ( či skôr trilemu :o), ako komunikovať s dieťaťom v trojjazyčnom prostredí. Základom ostáva, že na dieťa hovorí každý z nás svojou vlastnou rečou, a medzi sebou komunikujeme po anglicky, pričom snaha je, aby angličtina bola na ústupe. Podľa názoru mnohých ľudí z okolia aj z diskusie pod článkom nie je vmiešavanie tretieho jazyka vôbec problém, ale doležité je, aby sme dodržiavali zásadu jeden rodič jeden jazyk v priamej komunikácii s dieťaťom.

Niečo, čo som si neuvedomila, je komunikácia nazvime to „detskou rečou". Používame zdrobneniny, slová ktoré sa používajú iba v rozhovore s deťmi, citoslovcia, alebo uplne vymyslené slová. Má to pravdepodobne každý jazyk a tieto tvoria základ pre prvé slova, ktoré bábätko imituje, priraďuje im význam a neskor určitú dobu používa, až kým neprejde na jazyk dospelých.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozhodla som sa zmapovať tieto slová, ktoré momentálne používame a vytvoriť mini slovník slovensko-španielskeho „baby talku".( ak niekomu napadne, ako to pekne nazvať po slovensky, dajte).Tieto slová sa budeme snažiť identifikovať v prvých zvukoch či hláskach, preto je aj celkom zaujímavé porovnať, ako veľmi sa slovenčina a španielčina líšia, a kde môžeme natrafiť na tzv. false friends.

Tu je môj mini slovník. Treba brať do úvahy, že tieto slová sa nepoužívajú paušálne, každý si zo svojej rodiny a zo svojej oblasti prinesie iné názvy.

Mama - Mamá, skrátene aj Ma

Otec, Tata, Tato - Papá, skrátene aj Pa, alebo rovnako Tata. Papá sa používa skôr v meste, Tata na vidieku. My používame Papá.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zdrobnenina mena - španielčina používa koncovku "ita", "sita" alebo "cita" pre ženský rod, "ito", "sito" alebo "cito" pre mužský. Našu Emu voláme Emita. Rovnako sa zdrobňujú akékoľvek iné slová.

Babka/ Dedko - Abuela/ Abuelo, alebo tiež Nona / Nono (slová talianskeho pôvodu, vplyv taliančiny je v Argentíne značný)

Dievča - Nena

Chlapec - Nene

Papať - Comer (jesť) la papa

Mliečko - Lechita

Cikať - Hacer (robiť) pis

Kakať - Hacer (robiť) caca

Dudlík, Dudinka - Chupete

Hajať, Haji (Spať) -Hacer (robiť) noni

Ham - Ñam

Bum bác - Pumba

Hopa, Hopi (ísť na ruky) - Upa

Bábo - Bebe

Pá pá- Chau

Sedieť, Hačí -Sentarse

Hrať sa, Hrajuška - Jugar, Juguetito

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Plienka -Pañal

Auto robí brm - španielsky zvuk je Brum, ako náš medveď. Ten ich robí Grrr.

Pes robí hau - po španielsky Guau

Mačka robí mňau -Miau

Upokojovanie typu Ale no, Už je dobre - Ya está (Už to je), Ya pasó (Už je to preč)

Na záver zaujímavý rozbor slova:

Kojiť, Dojčiť - Amamantar. Pochádza zo slova "mamas"( vlastne dve mamy), ako sa kedysi označovali prsia. Moderný výraz je "pechos" alebo hovorovo "tetas". Môj manžel má veľkú srandu, ked vidí obchod zo siete predajni Teta.

Krásne vianočné sviatky všetkým!

Soňa Belviso

Soňa Belviso

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Európanka. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu