Majú na Úrade práce zákaz používať kalkulačky?

Autor: Soňa Belviso | 29.1.2014 o 20:23 | (upravené 31.1.2014 o 14:51) Karma článku: 18,70 | Prečítané:  13117x

Tento týždeň som nabrala dostatok odvahy popasovať sa s byrokraciou slovenskeho sociálneho systému a odmeniť sa za roky prispievania, a to odmenou exkluzívnou, rodičovským príspevkom, ktorý sa podľa novej právnej úpravy na rok 2014 vyšplhal na štedrých 204,20 EUR za jeden slovenský mesiac.

Tentokrát som sa riadne pripravila a naštudovala som si na tlačive, čo potrebujú.  Aby sa mi nestalo to, čo sa na úrade stáva pravidelne, že mi chýba nejaké lajstro, prinesený originál, kópia niečoho alebo nejaké potvrdenie o niečom, čo je úplne zrejmé. Nosím so sebou aj sobášny list, a úrad práce, sociálnych vecí a rodiny má odo mňa už asi 5 kópií rodného listu môjho dieťaťa, ku každej žiadosti jeden.  Obávam sa, že len na kópie rodného listu, kým mi dcéra vyrastie, padne jeden menší kanadský les.

Na vybavenie rodičovského príspevku potrebujete nasledovné  (podľa tlačiva):

  • občiansky preukaz (identifikačná karta) žiadateľa
  • cestovný doklad a doklad o povolení na trvalý alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky žiadateľa cudzinca
  • rodný list dieťaťa (originál a fotokópiu) alebo úradný preklad rodného listu dieťaťa alebo iného obdobného dôkazu o narodení dieťaťa vydaného v krajine narodenia dieťaťa
  • právoplatné rozhodnutie súdu alebo úradu práce, sociálnych vecí a rodiny o zverení dieťaťa do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov
  • posudok o dlhodobo nepriaznivom zdravotnom stave dieťaťa vydaný príslušným úradom práce, sociálnych vecí a rodiny
  • rozhodnutie o nároku na materské vydané Sociálnou poisťovňou alebo potvrdenie o nároku na materské

Nebol by to však slovenský úrad, ak by im prinesené doklady nestačili.  Kameňom úrazu sa stal posledný dokument.  Rozhodnutie o nároku na materské, ktoré mi poslala Sociálna poisťovna, obsahuje deň nástupu na materskú dovolenku a denný vymeriavací základ dávky. Neobsahuje však termín, do kedy materská dovolenka trvala a koľko bola mesačná materská, a to je to, bez čoho sa nepohnete ďalej. Napriek tomu, že materská dovolenka trvá podľa zákona 34 týždňov ( ak sa vám narodilo jedno dieťa), na slovenskom úrade práce nie je možné zobrať do ruky kalendár a vypočítať, kedy sa 34 týždňov skončilo. Pýtam sa, majú zakázané používať zdravý rozum? Rovnako, nie je možné vypočítať mesačnú materskú z denného údaju? Veľa by sme chceli? Použiť tú kalkulačku, ktorá tam tak osamelo ležala na stole? Nie je mi ani jasné, na čo potrebujú tento údaj, keď na výšku rodičovkého príspevku výška materskej nemá žiadny vplyv. Vedú si štatistiky, ktoré im zbierame my?

Chodiť na akýkoľvek úrad je o tom,že im ako na striebornom podnose prinesiem úplne všetko. Pracujú títo ľudia pre nás? Vybavia nám niečo,je tam nejaká pridaná hodnota, alebo len naťukajú do počítača to, čo som priniesla? Majú títo ľudia povolené riadiť sa sedliackym rozumom, alebo to od nich tento stat žiada, aby pracovali ako robot?

Vybaviť lajstro, kde mi nejaký matematik v Sociálnej poisťovni pripočíta 34 nedieľ a denný základ krát 30, musím samozrejme ísť do iného mesta, tam, kde pracujem. Sociálna poisťovňa v mojom meste je úplne iná firma, ktorá údaje o mne nemá.

Naozaj to takto musí fungovať?

---------

 

Aktualizácia 31.1.2014 o 14:55.

Dnes mi v Sociálnej posiťovni vystavili Potvrdenie o nároku na materské, opäť však iba s uvedením výšky denného materského. Na moje protesty, že Úrad práce vyžaduje mesačnú kalkuláciu, mi iba odvetili, že toto im bude stačiť.

To be continued :)

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

DOMOV

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?