Máme právo uverejňovať fotografie našich detí na Facebooku?

Autor: Soňa Belviso | 12.2.2014 o 20:11 | Karma článku: 7,64 | Prečítané:  1589x

A, Určite. Je to moje dieťa, moja rodina, uverejňovaním fotiek vlastne aktualizujem status o sebe. B, Nie. Uverejňovaním fotiek porušujem práva človeka na súkromie, na zverejnenie som nedostal súhlas. A kde je hranica medzi A a B?

Ak si dobre spomínam, kedysi sa Facebook zvykol pýtať, či máme povolenie uverejniť fotografiu s danou osobou. Už to tuším zmizlo. Ale myslím, že to vystihuje podstatu tejto témy.

Keď sa uvažovala nad tým, ako sa postaviť k postovaniu fotiek mojej dcéry na Facebook, či budem, či nebudem, napadlo ma k tomu veľké množstvo aspektov. Pokúsim sa popísať aspoň niektoré z nich.

Po prvé, uverejnením fotografie na Facebooku  sa svojím spôsobom vzdávame kontroly na jej možným použitím. Môžeme ju schovať pred ostatnými užívateľmi, ale je možné, že i po vymazaní z užívateľského rozhrania v útrobách FB ostáva.  Kde sú tieto fotografie uložené? Kto má k ním prístup? Na aký účel môžu byť použité? Aká je cena, za ktorú ich vlastníci FB budú ochotní poskytnúť tretej strane?

Ake sú úmysly s funkciou face recognition? Chce nám iba FB ušetriť čas s tagovaním fotografií ?Ako sa vám páči predstava FB face recognition, lokalizačných služieb, s Google glass - svet, kde už neexistuje anonymita, dokonca ani pre tých, ktorí sa ju ešte nespoznali? Alebo to treba prijať ako fakt, že to je svet zajtrajška ( vlastne pomaly už dneška)?

Stalo sa vám už, že ste na ulici spoznali človeka, ktoré poznáte iba z fotografií vášho priateľa na FB, a viete o ňom vďaka komentárom  viac, než by jemu mu samému bolo milé? Mne áno. A taká predstava ma dosť desí, pokiaľ ide o mňa. Odtiaľ uz nie je ďaleko k predstave, že niekto, s nie najlepšími úmyslami, spozná vaše dieťa na ulici alebo pred školou, a osloví ho menom. Ja som napríklad bývala veľmi dôverčivá.   O online pornografii hádam ani nemusím začínať, ale počuli ste napríklad o virtuálnom únose?

Počet ľudí, ktori vidia fotku vášho dietaťa sa nemusí rovnať veľkosti vášho friend listu. A zároveň, sú všetci na vašom friend liste naozaj ľudia, s ktorými by ste zdielali tieto informácie? Koľko ľudí si dá tú námahu a vytvoria si skupiny s rozličnými právami?  Na druhej strane stojí argument, a čo je na tom zlé, že ľudia vidia moje dieťa?

Snažím sa predstaviť si moment, ked dnešné deti budu vo veku, keď začnú pracovat s počítačom a využívať aj sociálne siete. Ten moment, ked sa ja, desať či dvanásťročný človek, dostanem na facebook a zistím, že množstvo mojich fotografií a videí ( a informácií o mne, prostredníctvom statusov ) už zrejme videlo nedefinovateľné množstvo ľudí. Bude mi to príjemné? Budem si to celé čítať a prezerať?

Čo keď sa z vášho dietaťa s peknou grimasou stane internetové meme, ako sa to stalo Sammymu?(Fotografia v perexe)

Otázka tiež znie, bude naše dieťa zdielať naše nadšenie pre uverejňovanie fotografií a informácií, alebo mu bude neprijemné, ze ho množstvo neznámych ľudí videlo na fotkách alebo videách, dokonca vyzlečeného, pokakaného, spievajúceho trápne pesničky, malého pubertiaka s emo ofinkou a zlou pleťou? V živote každého človeka je obdobie, keď o „publicitu" nemá záujem, každý z nás aspoň raz utekal z miestnosti, keď mama vytiahla fotoalbum s našimi fotkami alebo začala rozprávať  smiešne historky z detstva, a to pred podstatne menším publikom.

Alebo ak nemáte vaše fotky na internete, ste považovaný za asociála alebo lúzera, ktorého rodičia nemali riadi alebo naňho neboli dosť hrdí na to, aby sa nim popýšli na sociálnych sieťach?

Aký bude dopad uverejnených informacií pre tieto deti, keď z nich budú dospelí - v súkromnom i profesionálnom živote? Možu niektoré z týchto informácií závažným spôsobom kompromitujúce pre určitú kariéru? Takto ďaleko ani zatiaľ nerozmýšľam, ale odpoveď tuším. Alebo preháňam?

Ja sama som ku dnešnému dňu uverejnila tri fotografie mojej dcéry.

Som zvedavá na vaše názory v diskusii.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

DOMOV

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?